اخبار و مقالاتاخبار موبایل

حالت ستاره شناسی گوگل

گوگل اطلاعات بیشتری از حالت ستاره شناسی خود منتشر کرد

از زمانی که گوگل ویژگی Night Sight خود در گوشی‌های Pixel 3 رونمایی کرد، این ویژگی که مخصوص عکاسی در نور کم است، با استقبال زیادی از سوی کاربران رو به رو شده است. در سری گوشی‌های Pixel 4، گوگل حالت Night Sight را با یک حالت مخصوص ستاره شناسی به روز کرده است. تیم برنامه نویسی این حالت ستاره شناسی با انتشار یک پست در رابطه با این حالت، توضیحات بیشتری را ارائه کردند. به منظور جذب هر چه بیشتر نور بدون استفاده از سرعت شاتر که باعث تار شدن سوژه در حال حرکت منجر می‌شود، حالت Night Sight برای جبران لرزش دوربین و حرکت، تصاویر را با نوردهی‌های مختلف در چندین فریم عکس‌برداری می‌کند. در مرحله بعدی فریم‌های گرفته شده برای کاهش نویز و افزایش جزئیات تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حالت ستاره شناسی در اصل از همین روش استفاده می‌کند اما این بار مدت زمان نوردهی در فریم‌های مختلف بیشتر شده است. تصویر سمت چپ با پیکسل‌های داغ شده است و تصویر سمت را نسخه تصحیح شده آن است. تیم برنامه نویسی حالت ستاره شناسی تصمیم گرفت که مدت زمان نوردهی به فریم‌ها نباید بیشتر از 16 ثانیه باشد تا به طور مثال در هنگام عکسبرداری از ستاره ها، به جای رگه‌هایی از نور، آن‌ها را مثل نقاط نور ببینیم. تیم حالت ستاره شناسی به این نکته نیز توجه کرد که بسیاری از کاربران آن قدر صبور نیستند که برای نوردهی کاملا بیش از 4 دقیقه صبر کنند. به همین خاطر در حالت ستاره شناسی مدت زمان نوردهی 16 ثانیه و در 15 فریم است. در چنین مواقعی، قرار گرفتن طولانی مدت در حالت نوردهی می‌تواند باعث داغ شدن پیکسل و ایجاد مشکل شود. سیستم با مقایسه کردن پیکسل‌های مجاور در همان قاب و فریم‌های متوالی ضبط شده، پیکسل دچار مشکل را به صورت خودکار حذف کرده و پیکسل‌های سالم را جایگزین می‌کند. حالت ستاره شناسی از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا آسمان را در هنگام عکسبرداری در شب تشخیص بدهد و بخش‌های تاریک آن را با نوردهی طولانی مدت به واقعیت نزدیک کند. تصویر زیر از نور ماه کامل گرفته شده است. نیمه سمت چپ تصویر بدون هیچ پردازشی عکس برداری شده و نیمه سمت راست با استفاده از حالت ستاره شناسی و هوش مصنوعی آن پردازش شده است تا تصویر به حالت واقعی نزدیک‌تر باشد.

مشاهده مطلب  آپدیت iOS 15 و لیست آیفون ‌های دریافت کننده

حالت Night Sight فقط برای عکس برداری نیست و شامل قابلیت منظره یاب بهینه شده نیز هست. هر بار که شاتر دوربین در این حالت فشرده می‌شود هر فریم با قرار گرفتن در معرض نوردهی طولانی باعث نمایش جزئیات بیشتر تصویر می‌شود. برخی از تصاویر گرفته شده با این حالت بسیار خارق العاده هستند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با جزئیات فنی حالت Night Sight می‌توانید به وبلاگ گوگل مراجعه کنید. در آنجا تصاویر بسیار زیادی به همراه توضیحات فنی تیم برنامه نویسی برای این حالت وجود دارد که می‌توانید مطالعه کنید.

منبع
dpreview

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا