آموزش عکاسی دیجیتال

تکنیک های فوکوس بر سوژه های خارج از مرکز

تلاش برای فوکوس بر روی سوژه های خارج از مرکز یکی از رایج ترین راه هایی است که عکاسان را دچار اشتباه می کند. نقطه AF مرکزی اغلب برای فوکوس استفاده می شود، زیرا به طور معمول حساس ترین نقطه است. ولی بسیاری از عکاسان از این نقطه در ارتباط با دکمه قفل فوکوس دوربین برای عکاسی از سوژه های خارج از مرکز استفاده می کنند.

با این حال تمام SLRها چند نقطه فوکوس دارند که در وسط کادر آرایش پیدا کرده اند، بنابراین می توانید بین آنها و استفاده از راحت ترین نقطه فوکوس برای کادربندی خارج از مرکز، تنظیمات را تغییر دهید. هر دو گزینه در اینجا توضیح داده شده است.

فوکوس خارج از مرکز: گزینه یک

فوکوس خارج از مرکز
فوکوس خارج از مرکز

گام اول: عکاسی تکی

بر روی دوربین خود دکمه ای را که علامت AF بر روی آن مشخص شده را فشار دهید و دکمه چرخان اصلی را بچرخانید و حالت فوکوس خودکار تکی (single-shot autofocus) را انتخاب کنید ( در دوربینی مانند کانن EOS 5D Mark III با One Shot بر روی صفحه LCDبالایی  مشخص می شود). حالت انتخاب نقاط فوکوس دوربین را بر روی AF تکی یا نقطه ای تنظیم کنید. دکمه انتخاب کننده نقطه فوکوس دوربین را فشار دهید و از طریق چشمی نگاه کنید. سپس، دکمه چرخان دوربین را بچرخانید تا به گزینه نقطه AF برسید…

فوکوس خارج از مرکز
فوکوس خارج از مرکز

گام دوم: نقطه AF مرکزی

با مجموعه نقطات AF مرکزی، تصویر را در چشمی کادربندی کنید بنابراین نقطه مرکزی با نقطه ای که شما در عکس می خواهید بر روی آن فوکوس کنید، در یک ردیف قرار می گیرند به عنوان مثال چشم ها در عکاسی پرتره.

قفل فوکوس
قفل فوکوس

گام سوم: قفل فوکوس

دکمه شاتر را به صورت نیمه فشار دهید تا فوکوس را در آن نقطه قفل کنید. دکمه را به صورت نیمه فشار دهید، تصویر را دوباره کادربندی کنید و دکمه شاتر را برای عکسبرداری کامل فشار دهید.

مشاهده مطلب  آموزش عکاسی برای مبتدیان (کاملترین راهنمای جامع 0 تا 100 عکاسی)

فوکوس خارج از مرکز: گزینه دو

عکاسی تکی
عکاسی تکی

گام اول: عکاسی تکی

بر روی دوربین خود دکمه ای را که علامت AF بر روی آن مشخص شده را فشار دهید و دکمه چرخان اصلی را بچرخانید و حالت فوکوس خودکار تکی (single-shot autofocus) را انتخاب کنید ( در دوربینی مانند کانن EOS 5D Mark III با One Shot بر روی صفحه LCDبالایی  مشخص می شود). حالت انتخاب نقاط فوکوس دوربین را بر روی AF تکی یا نقطه ای تنظیم کنید. اکنون شما آزاد هستید که یک نقطه فوکوس را انتخاب کنید. دکمه انتخاب کننده نقطه فوکوس دوربین را فشار دهید و از طریق منظره یاب نگاه کنید. سپس، دکمه چرخان دوربین را بچرخانید تا به گزینه نقطه AF برسید…

 نقطه AF خارج از مرکز
نقطه AF خارج از مرکز

گام دوم: نقطه AF خارج از مرکز

به جای استفاده از نقطه فوکوس مرکزی و کادربندی دوباره تصویر، می توانید یک نقطه فوکوس خارج از مرکز انتخاب کنید که با بخش هایی از عکس که می خواهید واضح و شارپ باشد، مطابقت می کند.

 نقطه AF خارج از مرکز
نقطه AF خارج از مرکز

گام سوم: عکس بگیرید

دکمه انتخاب کننده نقطه فوکوس دوربین را فشار دهید و از دکمه چرخان برای انتخاب نقطه فوکوس خاص استفاده کنید. ممکن است مجبور شوید تا کمی موقعیت خود را تغییر دهید تا بتوانید بر روی یک بخش خاص از تصویر فوکوس کنید.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا