آموزش عکاسی دیجیتال

تصاویری بهتر بدون استفاده از فلاش در نور کم

عکاسی دیجیتال وقتی که نور زیادی وجود دارد و همه شرایط مساعد است کار آسانی است. اما همگی به خوبی می دانیم که همیشه در عکاسی دیجیتال شرایط نوری انطور که ما انتظار داریم نیست.

در این مقاله می خواهیم بدانیم که آیا می شود بدون استفاده از فلاش در شرایط کم نور عکاسی کنیم؟ خبر خوب اینست که می شود اما مثل همه چیز در عکاسی مزایا و معایبی وجود دارد.

تصاویری بهتر بدون استفاده از فلاش در نور کم
تصاویری بهتر بدون استفاده از فلاش در نور کم

فلاش بهترین راه حل برای عکاسی در نور کم است. اما مساله این است که همیشه نمی توان از فلاش استفاده کرد. فلاش تنها از روبرو به سوژه نور می تاباند که این باعث از بین رفتن عمق تصویر می شود و از زیبایی سوژه در عکاسی دیجیتال می کاهد.

یکی از راه های مناسب برای مقابله با نور کم استفاده از ایزوی بالاتر است. ایزو به زبان ساده به معنای میزان حساسیت نوری است که به سنسور می تابد.

تنها مانع بر سر راه ایزو، نویز است. اگر میزان ایزوی شما مناسب است ولی با این حال نویز در عکس شما وجود دارد، می توانید از نرم افزارهایی برای وضوح بیشتر عکس های خود استفاده کنید. نرم افزارهای مناسب این کار “Noise Ninja” و “Neat Image” هستند.

شما همچنین می توانید دوربین را بر روی حالت “ISO Auto” تنظیم کنید که در این شرایط دوربین به صورت خودکار تشخیص می دهد که بیشترین مقدار ایزویی که لازم است را انتخاب کند.

اگر مشاهده کردید که هنوز عکس خوبی نگرفته اید چون لرزش دوربین مانع داشتن تصویر با کیفیت شده و به سه پایه نیز دسترسی نداشتید سرعت شاتر را بالاتر ببرید.

به طور کلی هنگام عکاسی در نور کم و بدون فلاش می توان طبق مراحل زیر عمل کرد:

  1. ایزو را در بیشترین مقدار آن تنظیم کنید
  2. در صورت امکان در فرمت RAW عکاسی کنید
  3. از حالت تقدم دیافراگم با پایین ترین مقدار عدد f بر روی سریع ترین لنزی که دارید استفاده کنید. (f1.8 یا اگر می توانید کمتر)
  4. اگر هنوز هم سرعت سرعت شاتر برای عکاسی بدون سه پایه کم بود، مقدار جبران نوردهی را یک مرحله پایین بیاورید. این کار باعث می شود سرعت کمی بالا رود.
  5. در آخر از انواع مختلف کاهنده های نویز استفاده کنید.
0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا