آموزش عکاسی دیجیتال

تجهیزات نورپردازی استودیویی

اگر می خواید عکاسی در استودیو را شروع کنید و نمی دانید کدام یک از تجهیزات نورپردازی مناسب کار شماست، در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مختصری درباره تجهیزاتنورپردازی در اختیار شما قرار دهیم.

تجهیزات نورپردازی استودیویی
تجهیزات نورپردازی استودیویی

بیوتی بول، سافت باکس، استریپ باکس، رفلکتور بول، انواع و اقسام چترها، فلاش رینگ و … . تمام اینها تجهیزات نورپردازی آتلیه ای هستند و ولی کدام یک توقعات شما را برآورده می کند؟

تجهیزات نورپردازی استودیویی
تجهیزات نورپردازی استودیویی

Beauty Dish

همانطور که از نام آن پیداست، هدف بیوتی دیش یا بیوتی بول beauty bowl زیبا ساختن عکس ها و لزوما عکس های پرتره می باشد. این وسیله نور متضادی ایجاد می کند و جزئیاتپوست و صورت را برجسته می کند و اغلب برای عکاسی مد و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوتی دیش به طور کلی در دو نوع نقره ای و سفید در بازار موجود است.نوع نقره ای آن نور کمی سخت تر و نوع سفید آن نور نرم تری را تولید ممی کند. این وسیله نور را مستقیم بر روی سوژه نمی تاباند و همچنین یک انعکاس زیبا در در چشمان سوژه ایجاد می کند. بیوتی دیش در سابزهای 40، 56، و 70 سانتی متری موجود است.

Bowl Reflector

بول رفلکتور در اندازه ها و عمق های مختلفی برای کیفیت نور های مختلف موجود است و به طور کلی نور سخت و مستقیمی تولید می کند.

این وسیله بر روی صورت مدل نوری با کنتراست بالا و سایه های مجزا ایجاد می کند. این وسیله یک تنظیم کننده نور کوچک است که با آن می توانید با سایه ها بازی کنید. همچنین می توانید آنرا رو به یک دیوار سفید قرار دهید و ز دیوار به عنوان یک رفلکتور بزرگ استفاده کنید.

Umbrella

چترها در شکل ها و اندازه های مختلفی عرضه می شوند. مزیت بزرگ این وسیله اینست که به سرعت راه اندازی می شود و هنگامی که جمع می شود فضای کمی را می گیرند.

مشاهده مطلب  10 نکته برای عکاسی خلاقانه مینیاتوری

چترهای نقره ای نور سخت تر و با کنتراست بیشتری را تولید می کند. چتر سفید بین مدل و فلاش قرار می گیرد و نوری نرم و طبیعی را در استودیو پراکنده می کند.

Ring Flash

رینگ فلاش به دور دوربین نصب می شود و ظاهری بدون هیچگونه سایه مشهودی ایجاد می کند. این وسیله حلقه انعکاس زیبایی را در چشم های سوژه ایجاد می کند ظاهر صاف و یکنواختی به پرتره می دهد. شما می توانید رینگ فلاش را در ترکیب با سایر منابع نوری استفاده کنید.

Softbox

سافت باکس یک تنظیم کننده نور کلاسیک است که در شکل ها، انواع و اندازه های مختلفی ارائه می شود. مانند مربع، مستطیل، هشت ضلعی و … . نوع نقره ای آن به افزایش نور کمک می کند و نتیجه آن نور پراکنده و نرمی شبیه چتر سفید است. هرچه سافت باکس شما بزرگتر باشد نور پراکنده تری را خواهید داشت.

Stripbox

استریپ باکس، یک سافت باکس بسیار کشیده و مستطیلی است که می توانید از طریق آن سایه کمتری از سافت باکس مربعی بدست اورید.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا