آموزش عکاسی دیجیتال

بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی پرتره در فضای باز

در حالی که شرایط نوری متغیری می تواند در عکاسی پرتره در فضای باز تاثیر بگذارد، اما شما باز هم می توانید از قبل دوربین خود را تنظیم نمایید. به شما میگیم چطوری…

عکاسی پرتره در فضای باز
عکاسی پرتره در فضای باز

تنظیماتی را که می توان از قبل انجام داد

برای اکثر پرتره های فضای بازخواهید دید که ایزوی 200 کیفیت تصویر فوق العاده ای ارائه می دهد و همچنان شما را قادر می سازد تا از سرعت شاتر بالا استفاده کنید تا از تاری های بوجود آمده بر اثر لرزش دوربین یا حرکت سوژه جلوگیری کنید.

توصیه می کنیم دوربین خود را بر روی حالت تقدم دیافراگم تنظیم کنید زیرا این حالت کنترل کاملی را بر عمق تصویر می دهد. استفاده از دیافراگم باز مانند f/2.8 پس زمینه را تار می کند در حالی که دیافراگم بسته تر مانند f/8 بیشتر صحنه را شارپ نگه می دارد.

برای اکثر پرتره ها ترجیح داده می شود که پس زمینه تار باشد، بنابراین می توانید دیافراگم را بر روی f/2.8 یا f/4 تنظیم کنید.

هنگامی که سوژه ساکن است شما باید حالت فوکوس را بر روی single-servo تنظیم کنید و حالت single-point area را انتخاب کنید. سپس تنها کاری که لازم است در روز انجام دهید فوکوس بر روی صورت یا چشم های سوژه است.

تنظیمات برای تغییر در روز

اگر سوژه را سمت راست یا چپ کادر قرار دهید، ممکن است نتوانید یک نقطه AF را در ارتباط با موقعیت سوژه خود در کادر پیدا کنید.

در این موقع شما باید تنظیمات را به حالت فوکوس دستی تغییر دهید با از قفل فوکوس استفاده کنید.در حالت فوکوس  AF-S تنها کاری که باید برای استفاده از قفل فوکوس انجام دهید پوزیشن سوژه است، به طوری که در منطقه نقاط فوکوس انتخابی قرار بگیرند، سپس دکمه شاتر را کمی فشار دهید تا راهنماهای در منظره یاب نمایان شوند. سپس در حالی که هنوز دکمه شاتر را نصفه نگه داشته اید، دوباره کادربندی کنید و دکمه شاتر را کامل فشار دهید تا تصویر مورد نظر ثبت شود.

مشاهده مطلب  آموزش عکاسی برای مبتدیان (کاملترین راهنمای جامع 0 تا 100 عکاسی)

ممکن است لازم باشد بسته به شرایط نوری که در آن قرار دارید نوردهی را تغییر دهید. در شرایط تاریکتر ایزو را افزایش دهید تا سرعت شاتر سریعی داشته باشید که از تار شدن عکس ها در اثر لرزش دوربین و حرکت سوژه جلوگیری کند.

اگر پس زمینه خیلی روشن یا خیلی تاریکی دارید از جبران نوردهی استفاده کنید: اگر پس زمینه خیلی تاریک تر از سوژه است جبران نوردهی را بر روی یک عدد متفی مانند 1- تنظیم کنید تا از نوردهی خیلی زیاد بر روی سوژه جلوگیری کنید و اگر پس زمینه بسیار روشن تر از سوژه است از یک مقدار مثبت مانند 1+ استفاده کنید تا سوژه از تاریکی خارج شود.

استفاده از فلاش

عکاسی در نور شدید آفتاب ممکن است باعث ایجاد سایه بر روی صورت سوژه شود.استفاده از فلاش باعث کاهش این سایه ها می شود.  ساده ترین راه برای انجام این کار تنظیم فلاش بر روی نوردهی خودکار TTL است که قدرت خود را به صورت خودکار تنظیم می کند. از جبران نوردهی برای اعمال نوردهی کلی استفاده کنید.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا