اخبار گوناگون

آیا واقعیت مجازی برای بینایی کودکان خطرناک است؟

در عصر حاضر شاهد تغییراتی بوده ایم که از طریق آن می توانیم به یک واقعیت مجازی سه بعدی دست پیدا کنیم. واقعیت مجازی تجربه کاملا جدیدی از فرار از دنیای واقعی است. با این تکنولوژی می توانیم با افراد ملاقات کنیم، در مناسبت ها شرکت کنیم، و به طور فیزیکی از مکان هایی دیدن کنیم که هرگز به آن دسترسی نداشته ایم. هیجان استفاده از واقعیت مجازی هر روز داغ تر می شود اما یک گروه وجود دارد که در سرمای آن می مانند؛ کودکان.

آیا واقعیت مجازی برای کودکان خطرناک است؟
آیا واقعیت مجازی برای کودکان خطرناک است؟

اکثر کمپانی های سازنده هدست های واقعیت مجازی برای استفاده از آن محدودیت سنی تعیین می کنند. سامسونگ و اوکولوس ریفت محدودیت سنی 13+ و سونی 12+ را تعیین کرده اند و حتی کمپانی مانند HTC با اینکه هیچ شرط سنی را مشخص نکرده در مورد استفاده کودکان از آن هشدار داده است.

اما چه خطری کودکان را تهدید می کند؟ آیا به راستی یک خطر واقعی وجود دارد یا این فقط یک اقدام امنیتی است؟

تعجب آور نیست که سازندگان هدست های VR یا واقعیت مجازی محتاطانه عمل می کنند. واقعیت مجازی نسبتا جدید است و ما هنوز در مورد اثرات بلند مدت استفاده از آن، به ویژه بر روی کودکان چیزی نمی دانیم.

تاثیر انجام فعالیت هایی نظیر مطالعه طولانی مدت و استفاده از تلفن همراه بر بینایی کودکان ثابت شده و موجب نزدیک بینی آنها می شود.

تحقیقات در آمریکا نشان داده که نزدیک بینی در سالهای 1972-1971 از 25 درصد بین سنین 12 تا 54 سال به 41.6 درصد در سالهای 2004-1999 رسیده. در بسیاری از موارد این روند با انجام کارهای نزدیک مانند مطالعه یا استفاده از کامپیوتر در ارتباط است.

در استفاده از هدست های  VR نیز فاصله دستگاه با چشم کودکان تنها 2 اینچ است. و این باعث نگرانی در مورد استفاده از این عینک هاست. اما عینک های VR در طراحی خود دارای یک عدسی هستند که تصاویر را دورتر از آنچه که واقعا هستند نشان می دهد بنابراین چشم در فاصله دورتری بر روی این تصاویر فوکوس می کند. و این به این معناست که خطر این هدست ها نسبت به مطالعه یا استفاده از موبایل برای چشم کمتر است.

اساس کار هدست های VR تقلید از روش عملکرد چشم ماست. توانایی دیدن جزئیات به ایجاد تصویر واضح بر روی شبکیه بستگی دارد و استفاده متناوب از سیستم های VR حتی اگر کیفیت تصاویر خوب نباشد نباید بر روی سیستم بینایی تاثیر بگذارد.

دستگاه های VR می تواند روش کار دستگاه هایی را که برای تشخیص بیماری های چشمی نظیر تنبلی چشم استفاده می شود را تقلید کند. بنابراین حتی این احتمال نیز وجود دارد که دستگاه های VR به جای اینکه باعث این مشکلات بینایی شوند، آنها را تشخیص داده و به درمان آنها کمک کند.

0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا