آموزش عکاسی دیجیتال

آیا زمان استفاده از فول فریم فرا رسیده؟

آیا زمان استفاده از فول فریم فرا رسیده؟ قبل از تصمیم گیری نکات مثبت و منفی را ارزیابی کنید.

آیا کسی تا به حال به شما گفته است که “چه عکس زیبایی! تو باید یک دوربین گران قیمت تهیه کنی”؟

به قول اسطوره عکاسی، آنسل آدام، “تنها مولفه مهم یک دوربین، دوازده اینچ پشت آن است.”

دوربین شما به طور ساده، یک ابزار است که از آن استفاده می کنید تا دید خود از صحنه پیش رو را ایجاد کنید. یک دوربین تنها کاری را که به آن دستور می دهید را انجام می دهد، بنابراین تمام این عکس های زیبا را خودش به تنهایی نمی گیرد. اما اگر عملکرد دوربین بر طبق انتظار شما نباشد چه؟ پس ممکن است حالا زمان بروزرسانی باشد.

مزایا و معایب دوربین های فول فریم

اخیراً دوربین aps-c را ارتقا دادم و یک دوربین full frame خریداری کردم (نیکون D750 که در تمام عکس های زیر استفاده شده است). دلیل خرید من بحث فنی این مقاله در مورد اختلاف بین سنسورهای half frame (aps-c) و full frame نبود. تنها دلیل من اندازه سنسورهای full frame بود. سنسور فول فریم دوربین‌های دیجیتال اس ال آر (Full-frame digital SLR) به سنسورهایی اطلاق می‌شود که ابعاد آن ۳۶×۲۴ میلی‌متر (مساحتی معادل ۸۶۴ میلی متر مربع) است. این ابعاد، مشابه ابعاد فیلم‌های ۳۵ میلیمتری (یا همان فیلم ۱۳۵) در دوربین‌های آنالوگ است. بسیاری از دوربین‌های حرفه‌ای و گران‌قیمت دنیا، اکنون به این سنسور مجهز می‌باشند.

مزایای دوربین های full frame

 • عملکرد پیشرفته در نور کم: به دلیل سایز بزرگتر، دوربین های فول فریم می توانند نور بیشتری دریافت کنند که آنها را قادر می سازد تا در محیط های تاریک تر نیز به فوکوس دست پیدا کنند.
 • عملکرد ایزوی بالاتر: سنسورهای بزرگتر فول فریم، پیکسل های بیشتری دارند که در ایزوهای بالاتر نویز دیجیتال کمتری ایجاد می کنند. در اکثر موارد در دوربین های half frame می توانید یک یا دو توقف برای بهبود کیفیت در نویزهای ایزوهای بالاتر داشته باشید، اگرچه بسیاری از مدل های جدید دوربین های APS-C عملکرد بهبود یافته ای در کاهش نویز دارند.
 • کنترل بیشتر بر عمق زمینه: این یک سوء تفاهم رایج در مورد مزایای دوربین های فول فریم است، زیرا سنسورهای بزرگتر در واقع تاثیری بر عمق زمینه یک تصویر ندارند. با این حال با سنسورهای بزرگتر دوربین های فول فریم، می توانید به سوژه نزدیک تر شوید که باعث کاهش عمق زمینه می شود. این مساله به نوبه خود باعث ایجاد بوکه ای نرم و صاف می شود.
 • محدوده دینامیکی ارتقا یافته و رنگ های عمیق: یک سنسور فول فریم می تواند محدوده رنگی بیشتری را در سایه یا سایه روشن ها ضبط کند. جزئیات و رنگ ها در دو سر طیف رنگی بسیار ارتقا یافته هستند.
مشاهده مطلب  چگونه فوکوس بهتری در عکاسی از غذا داشته باشیم ؟

معایب دوربین های full frame

مزایا و معایب دوربین های فول فریم

 • هزینه: نه تنها قیمت DSLRهای فول فریم بیشتر از half frameهاست، بلکه به احتمال زیاد در اکثر موارد شما احتیاج دارید هزینه بیشتری در رابطه با تهیه لنزهای سازگار با آن صرف کنید.
 • اندازه و وزن: نه تنها سنسورهای دوربین های full frame بزرگتر هستند، بلکه اندازه و وزن کلی دوربین نیز همین طور است. همچنین، لنزهای آن نیز اجزای شیشه ای بیشتری دارند و همچنین بزرگتر و سنگین تر هستند. این مساله ممکن است برای بسیاری از عکاس ها مساله ای نباشد، اما وقتی که با لوازم جانبی اش در مسافت های طولانی حمل می شود، می تواند مساله قابل تاملی باشد.
 • نبودن ضریب برش: به دلیل نداشتن سنسور برش، کیفیت عکاسی تله در دوربین های فول فریم کاهش یافته. به عنوان مثال: لنز 200 میلی متر در فول فریم به فاصله کانونی معادل (حدود 300 میلی متر) در دوربین های half frame نمی رسد.
 • سرعت فریم کم در حالت عکاسی پیاپی: به دلیل اینکه DSLRهای فول فریم سنسور بزرگتری دارند، اطلاعات بیشتری نیز برای ذخیره شدن بر روی کارت حافظه وجود دارد. بنابراین، زمان بیشتری را برای ذخیره کردن اطلاعات بر روی کارت حافظه می گیرد، در نتیجه هنگام عکاسی پیاپی فریم های کمتری در ثانیه ضبط می شوند.

بنابراین اگر می خواهید دوربین فول فریم تهیه کنید، عکاسی با آن را چگونه می دانید؟ این سوال ها را از خودتان بپرسید.

چقدر هزینه خواهد داشت؟

همانطور که در بالا اشاره شد، هزینه خرید دوربین فول فریم به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از دوربین های half frame است، به علاوه احتمالا نیاز به خریداری لنزهای جدید نیز هست. اگر نمی خواهید از تعداد زیاد لنزهایی که برای دوربین های فول فریم طراحی شده استفاده کنید، کاربرد زیادی برای خرید دوربین فول فریم وجود ندارد. اگر برنامه ریزی کرده اید که یک دوربین فول فریم تهیه کنید، ممکن است بخواهید با بروزرسانی لنزها به آنهایی که با DSLR های فول فریم مطابقت دارند شروع کنید.

مشاهده مطلب  اصول عکاسی طبیعت | چه چیزی باعث زیباتر شدن عکس‌های منظره می شود؟

مزایا و معایب دوربین های فول فریم

از عکاسی در چه زمینه ای لذت می برید؟

دوربین های فول فریم مزایا و معایبی در زمینه های مختلف عکاسی دارند.

 • منظره: عملکرد در نور کم، جزئیات زیاد و عملکرد ایزوی ارتقا یافته همگی از مزایای دوربین های فول فریم برای عکاسی منظره هستند. تنها اشکال موجود در اینجا عمق کم تصویر زمینه است، اما این مساله می تواند با استفاده از عدد دیافراگم کوچکتر جبران شود.
 • پرتره: اندازه بزرگتر سنسورهای فول فریم باعث عمق کمتر زمینه خواهد شد. برای عکاسی پرتره این به معنی است که پس زمینه می تواند تاری بیشتری داشته باشد تا اهمیت سوژه را بهتر نشان دهد.
 • حیات وحش: دوربین فول فریم در عکاسی تله دسترسی که دوربین های half frame دارند را از دست می دهد. با این حال بسیاری از عکس های حیات وحش در شرایط کم نور گرفته می شود، جایی که فول فریم شرایط بهتری را ارائه می دهد.
 • ورزشی: همانند عکاسی حیات وحش، عامل نور کم و محدودیت دسترسی نیز در عکاسی ورزشی وجود دارند. در عکاسی با دوربین فول فریم، فوکوس ارتقا یافته در نور کم یک مزیت مفید برای عکاسی ورزشی است. با این حال سرعت فریم پایین فول فریم می تواند یک مانع در عکاسی پر تحرک ورزشی باشد.

اگر شما عکاس پرتره یا منظره هستید، مزایای زیادی برای متقاعد کردن شما در تعویض دوربین به فول فریم وجود دارد.

مزایا و معایب دوربین های فول فریم

مزایا و معایب دوربین های فول فریم

آیا دوربین فعلی تان راضی کننده نیست؟

هر دوربینی به تعداد محدودی می تواند شاتر بزند، بنابراین اگر عمر شاتر دوربین شما رو به اتمام است، زمان آن رسیده که به بروزرسانی آن فکر کنید. اگر half frame قدیمی تان، نتیجه گیری در نور کم را محدود می کند، و مقدار زیاد نویز در عکس ها شما را ناامید می کند، بروزرسانی دوربین تان به فول فریم می تواند به نفع شما باشد.

در نظر داشته باشید که مقصر دانستن دوربین برای گرفتن عکس های بی کیفیت کار ساده ایست، اما شاید دوربین عامل بازدارنده نباشد. گاهی اوقات عکاس ها با بهره گیری کم از امکانات بالای دوربین به نتیجه دلخواه خود نمی رسند. مهم نیست با چه نوع دوربینی کار می کنید، قبل از هر چیزی دوربین را بشناسید و در مورد چگونگی کارکرد ویژگی های آن اطلاعات کسب کنید.

مشاهده مطلب  روشهای خلاقانه برای عکاسی از برداشت محصولات پاییزی

مزایا و معایب دوربین های فول فریم

مقدار تجربه شما در عکاسی چقدر است؟

دوربین فول فریم بهترین انتخاب برای یک تازه کار نیست. عکاسی را با یک DSLR سطح مبتدی شروع کنید و بعد از کسب تجربه لازم فل فریم تهیه کنید. اگر به دنبال دوربینی هستید تا از خانواده و دوستانتان عکاسی کنید، یک DSLR با سنسور کراپ دار یا همان half frame انتخاب رضایتبخشی خواهد بود. داشتن مدیریت و توانایی در استفاده از مثلث نوردهی (دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو) و چگونگی کارکرد آنها با یکدیگر از باید هایی است که هنگام استفاده از فول فریم باید از آنها برخوردار باشید. شما باید با عکاسی در حالت تنظیم دستی راحت باشید. اگر بخشی از درآمد خود را از عکاسی بدست می آورید، تعویض دوربین به فول فریم به نفع شما خواهد بود.

مزایا و معایب دوربین های فول فریم

آیا عکس هایتان را در سایز بزرگ چاپ می کنید؟

یک سنسور فول فریم اندازه پیکسل های بزرگتری دارد، که نور و جزئیات بیشتری را خواهد گرفت، در نتیجه تصاویر واضحی را خواهیم داشت که پرینت های بزرگی را ارائه می دهد. اگر هرگز پرینت های بزرگتر از 10*8 اینچ چاپ نمی کنید، DSLR فول فریم به نفع شما نخواهد بود.

آیا خرید دوربین فول فریم عکاسی شما را بهتر خواهد کرد؟

احتمالا این جمله را شنیده اید، “مهارت در عکاسی با تمرین به دست می آید، نه با خرید”

آیا برای گرفتن عکس های فوق العاده به فول فریم احتیاج دارید؟ البته که نه! اکثر دوربین های half frame موجود در بازار برای گرفتن عکس های زیبا طراحی شده اند! اما اگر شما یک عکاس با تجربه هستید که با دوربین خود درآمدزایی دارید، مزایای زیادی را با تغییر دوربین خود به فول فریم به دست می آورید.

حرف آخر

اگر در فکر بروزرسانی دوربین half frame خود هستید، قبل از تهیه آن، از قیمت، تطابق با لنز و نوع عکاسی را که می خواهید انجام دهید، مطمئن شوید. خرید دوربین از half frame به full frame می تواند یک جهش بزرگ باشد! اما اگر برای این گام بزرگ آماده هستید، نتیجه آن نیز با ارزش خواهد بود.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا