اخبار گوناگون

آشنایی با تمام فرمت های مختلف فایل تصویر

فرمت مختلف فایل های عکاسی

وقتی که شما یک عکس را ثبت می کنید، دوربین شما ضرورتا داده هایی را ثبت می کند که تصویر دیجیتال را ثبت می کنند. انواع مختلفی از فرمت فایل وجود دارد که می توانید با استفاده از نرم افزار های ویرایش عکس آنها را بازیابی و ویرایش کنید. رایج ترین این فرمت ها به ترتیب زیر هستند:

JPEG (Joint Photographic Experts Group)

PNG (Portable Network Graphics)

TIFF (Tagged Image File Format)

GIF (Graphics Interchange Format)

RAW

BMP (Bitmap)

DNG (Digital Negative Format)

PSD (Photoshop Document)

انتخاب فرمت مناسب حائز اهمیت است، و می تواند بسته به سطح کیفیت عکس و همچنین پس پردازشی که می خواهید انجام دهید، چالش برانگیز باشد. در اینجا مزایا و معایب استفاده از فرمت های مختلف تصاویر توضیح داده شده است.

JPEG

شاید بتوان JPEG را شناخته شده ترین و رایج ترین فرمتی دانست که اکثر دوربین های دیجیتال ارائه می دهند. نکته ای که باید به یاد داشته باشید فایل های JPEG به سرعت در دوربین فشرده می شوند و در نتیجه کیفیت وجزئیات تصویر از بین می رود. آنها لزوما ذخیره سازی را بر روی کارت حافظه انجام می دهند. برخی از دوربین ها گزینه های مختلفی برای سطح کیفیت های JPEG دارند مانند (low، medium و high). این به این معنی است که هر چه کیفیت بیشتری احتیاج داشته باشید، دوربین فشرده سازی کمتری را در عکس اعمال خواهد کرد.

موارد کلی استفاده از فایل های JPEG:

وقتی که عکس ها برای استفاده شخصی هستند، برای رسانه های اجتماعی، آلبوم ها، و  پرینت های کوچک و برای پرینت های بزرگ مناسب نیست.

وقتی که قصد افزایش یا ویرایش عکس های زیادی را در مرحله پس تولید دارید (به عنوان مثال هنگام استفاده از فتوشاپ.)

برای اشتراک گذاری تصاویر از طریق ایمیل (بدون اینکه بخواهید عکس را در سایز بزرگ چاپ کنید.)

مزایا

فایل هایی با سایز کوچک به معنی ذخیره سازی عکس های بیشتر بر روی کارت حافظه است.

زمان سریع انتقال فایل به خاطر سایز کوچکتر فایل ها.

معایب

افت کیفیت تصویر به خاطر فشرده سازی آن

شانس کمتر ویرایش عکس در نرم افزار های ویرایش عکس

TIFF

TIFF رایج ترین فرمت فایل مورد استفاده در صنعت عکاسی است و عموما فرمتی است که چاپ خانه ها یا ناشران از ان استفاده می کنند. حتی اگر فرمت فایل نهایی مورد نیاز JPEG است، فایل اولیه ای که گرفته شده TIFF خواهد بود. این فرمت فایل معمولا غیر فشرده است، و در نتیجه فرصت بزرگی را برای ویرایش عکس ها را در اختیارتان می گذارد. به خاطر این واقعیت که این عکس ها غیر فشرده هستند، در نتیجه فایل های بزرگی هستند و فضای زیادی را بر روی کارت حافظه و یا کامپیوتر شما اشغال می کنند. برخی از دوربین ها فرمت TIFF دارند و سطح کیفیت بسیار بالایی را در دوربین ارائه می دهند.

مشاهده مطلب  احتمالا DJI Action 2 دوربین رقیب سرسخت GoPro Hero 10 Black خواهد بود

مزایا

توانایی ویرایش عکس ها را در سطح گسترده ای در نرم افزار های ویرایش عکس ارائه می دهند.

گزینه برای چاپ در سایز های بزرگ و و با بالاترین کیفیت

معایب

سایز فایل های بزرگ تر و فضای مورد نیاز بیشتر

زمان انتقال و بارگذاری بالا به خاطر سایز فایل ها

RAW

فایل RAW عموما بر روی دوربین های کامپکت پیشرفته و DSLR ها موجود است؛ اگر بهترین فایل ها را از دوربین می خواهید این فرمت بهترین گزینه است و معمولا عکاسان حرفه ای این گزینه را ترجیح می دهند. مشکل عدم استفاده فایل های raw این است که دوربین شما دائما تغییراتی را در عکس ها اعمال می کند.

فایل های Raw با استفاده از یک فرآیند که تمام اطلاعات اصلی ثبت شده را حفظ می کند فشرده می شود. به این معنی که تنظیماتی مانند تعادل رنگ سفید، نوردهی، کنتراست، اشباع و شارپنس را می توان با استفاده از برنامه های ویرایش عکس تغییر داد. عکاسی با فرمت raw مستلزم مقدار بالایی از فضای ذخیره سازی است، این کار همچنین نیازمند برخی از اطلاعات پایه از نرم افزار های ویرایش عکس مانند Adobe Lightroom یا Photoshop است، زیرا فایل ها باید قبل از استفاده یا اشتراک گذاری ویرایش و تبدیل شوند.

مزایا

فایل ها با بهترین کیفیت ثبت شده هستند

وجود گزینه های زیاد در پس پردازش و دستکاری عکس ها.

معایب

زمان مورد نیاز برای تبدیل و ویرایش عکس ها (فایل های raw باید ویرایش شوند)

سایز فایل های بزرگتر به معنی زمان و فضای بیشتر مورد نیاز برای ویرایش است.

DNG (Digital Negative)

این روز ها تقریبا تمام دوربین ها از یک فرمت اختصاصی متفاوت برای گرفتن فایل های raw استفاده می کنند. حتی دوربین هایی از یک کمپانی اغلب از فرمت های مختلف استفاده می کنند، به این معنی که نرم افزار های ویرایش عکس باید بتوانند تمام این فایل ها را از دوربین های مختلف و با فرمت های مختلف بخوانند. در نتیجه، چالشی که سازندگان نرم افزار های ویرایش عکس با آن روبرو هستند این است که چگونه این فایل ها را مدیریت کنند و بتوانند پیوسته آپدیت هایی برای این نرم افزار ها ارائه دهند تا بتوانند فرمت دوربین های مختلف را بخوانند.

DNG را وارد کنید. این فرمت که به وسیله Adobe ایجاد شده، تلاش می کند تا در بین تمام شرکت ها و دوربین ها فرمت فایل خام استاندارد ایجاد کند. این فرمت به عنوان فرمت فایل خام اصلی یا به عنوان جایگزین برای فرمت خام بومی شرکت سازنده پیشنهاد شده است. یکی از مشکلات نگهداری تصاویر در فرمت خام اصلی شان این است که ممکن است در سال های آینده قادر به دسترسی به آنها نباشید زیرا این فرمت خاص آن دوربین یا شرکت سازنده باشد. اما استفاده از تبدیل کننده Adobe DNG Convertor به این معنی است که شما می توانید فایل های خام را تحت عنوان فایل های DNG نگه دارید تا در آینده بیشترین امنیت را داشته باشد. این فرمت یک مرحله را به روند پس تولید اضافه می کند، یعنی اینکه زمان بیشتری مورد نیاز است. به هر حال استفاده از نرم افزار های پردازش عکس مانند Lightroom می تواند به تبدیل دسته های بززرگ فایل ها کمک کند در نتیجه لازم نیست این کار به صورت دستی انجام گیرد.

مشاهده مطلب  هاسل بلاد یک دوربین با تعداد محدود را برای جشن گرفتن تولد 80 سالگی‌اش ساخت.

مزایا

قابلیت استفاده از نرم افزار های ویرایش عکس مانند Lightroom و Photoshop

احتمال گزینه های بلند مدت امن تر، برای محافظت در برابر عدم باز شدن یا دسترسی به فایل ها در آینده

معایب

زمان بیشتری برای تبدیل فایل های خام دوربین به DNG لازم است (اگر دوربین شما گزینه ای برای تامین فایل با این فرمت ندارد.)

PNG

این فرمت در دهه 90 به عنوان یک پیشرفت برای فرمت فایل های GIF طراحی شد، فایل های PNG برای استفاده در اینترنت مناسب هستند. قدرت فایل های PNG در این است که آنها در فرمت lossless فشرده شده اند، و در نتیجه تمام جزئیات دیجیتال باقی می ماند. اما برخلاف سایر فرمت فایل ها که برای بارگذاری در اینترنت که به سرعت بالا احتیاج است مناسب نیستند، کیفیت به معنی فایل سایز بزرگ نیست. سایر مزیت فایل های PNG این است که امکان شفافیت کلی یا جزئی (افکت هایی مانند drop shadows) که برای لوگو مناسب است را فراهم می کند.

مزایا

فشرده سازی بی اتلاف داده ها به معنی کیفیت خوب عکس ها، که هنگام ویرایش عکس انجام می شود

قابلیت حفظ شفافیت که برای لوگو و پوشش مناسب است

معایب

کیفیت به قدر کافی برای پرینت گرفتن در هر سایزی مناسب نیست

GIF

مانند فایل های PNG، GIF نیز برای استفاده در اینترنت ایده آل است. فشرده سازی بی اتلاف به این معنی است که کیفیت عکس ها از بین نمی رود، و مانند PNG این فرمت نیز قابلیت حفظ شفافیت را نیز دارد (اما نمی تواند شفافیت جزئی را ساپورت کند) و همچنین امکان ارائه انیمیشن را نیز فراهم می کند. با این حال محدودیت فایل های GIF این است که آنها تنها می توانند حداکثر 256 رنگ را حفظ کنند و بنابراین بهترین گزینه برای عکس ها نیستند بلکه برای پالت رنگی محدود مناسب اند.

مشاهده مطلب  ایلان ماسک: سرویس SpaceX Starlink ماه آینده فعال می شود

مزایا

اندازه کوچک فایل آنها را برای استفاده در وب مناسب می سازد

فایل ها می توانند شامل انیمیشن نیز باشند

معایب

رنگ های محدود به این معنی که برای عکس ها بهترین گزینه نیستند

شفافیت جزئی مانند drop shadow را پشتیبانی نمی کنند

BMP

BMP فرمت بعدی بدون اتلاف است، این فایل توسط مایکروسافت ابداع شد و در ابتدا برای پلتفورم های ویندوز طراحی شد اما حالا توسط برنامه های بر روی Mac نیز شناخته می شود. فایل های BMP سایز بزرگی دارند زیرا داده های رنگ در هر پیکسل در تصویر بدون هیچ فشرده سازی ذخیره می شود. بنابراین فایل های دیجیتالی با کیفیت بسیار بالا ارائه می دهد که برای پرینت ایده ال است اما برای استفاده در وب نه.

مزایا

به خاطر ذخیره سازی در فرمت با کیفیت می توانند برای پرینت استفاده شوند

معایب

سایز فایل بزرگ به این معنی که فضای ذخیره سازی زیادی مورد نیاز است

 

PSD

PSD فرمتی است که Adobe Photoshop به عنوان پیش فرض برای ذخیره داده ها استفاده می کند. مزیت بزرگ فایل های PSD این است که امکان دستکاری لایه های مختلف عکس به جای خود عکس را فراهم می کند. این برای هر نوع از دستکاری اختصاصی عکس های اصلی مانند روتوش مناسب است. این قابلیت انعطاف بیشتر و توانایی تنظیم دقیق تصاویر را می دهد زیرا می توان لایه ها را بدون هیچ تاثیری بر روی عکس اصلی یا سایر لایه ها اضافه، حذف یا ویرایش کرد. اما به خاطر داشته باشید یکبار که فایل PSD مسطح می شود (این فرآیند همه لایه ها را ادغام می کند) دیگر قابل بازگشت نیستند بنابراین مطمئن شوید که قبل از مسطح کردن آن فایل ها را PSD ذخیره کرده باشید.

 

مزایا

توانایی دستکاری کردن گسترده تصاویر در لایه های جداگانه

یکبار که تصویر آماده شد می توان آنرا با هر فرمتی دوباره ذخیره کرد

معایب

لایه ها به خاطر همه داده های اضافی ذخیره شده ممکن است فوق العاده بزرگ باشد

این فرمت ها رایج ترین فرمت های مورد استفاده هستند. عکاسان حرفه ای عموما با فرمت raw عکاسی می کنند، (حتی اگر فایل نهایی مورد نیازشان JPEG باشد)، این فایل ها را به DNG تبدیل می کنند، سپس در برنامه های ویرایش عکس مانند Photoshop یا Lightroom آنرا ادیت می کنند. اما همانطور که می بینید انتخاب فرمت فایل مناسب برای عکاسی و متعاقبا ذخیره آن امری ضروری است.

 

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا